Viděli jste reality show na Netflixu „Tidying up with Marie Kondo“ tedy Velký úklid s Marií Kondo? Četli jste knihu Zázračný úklid a máte pocit, že je vám celá KonMari metoda jasná a vlastně to zvládnete sami a nepotřebuje konzultace? Více se dozvíte v tomto článku!

Na celé show i bestselleru Zázračný úklid je perfektní, že Marie inspirovala k protřídění domácností spoustu lidí. Ve Spojených státech se stal z KonMari třídění velký hit, mé americké kolegyně téměř nestíhají naplnit poptávky. Seriál také rozšířil povědomí o tom, že nás věci samy o sobě a už vůbec jejich hromadění šťastné neudělá. Je naprosto skvělé, když si člověk vyhrne rukávy a pustí se do práce sám. Má to nicméně několik ALE. Pokusím se v tomto článku popsat pravidelná nedorozumění, která mohou nastat.

Marie Kondo. Netflix. Velký úklid s Marií Kondo

Mýtus první: KonMari metoda je jako minimalismus

Není. KonMari filozofie nás obecně vede ke snížení počtu věcí. Tím hlavním kritériem KonMari metody je ponechat si pouze předměty, které nám dělají radost. Marie Kondo se vůči minimalismu sama vymezila. Více se můžete dočíst v tomto článku.  Bylo to hlavně z toho důvodu, že se začalo šířit nedorozumění, že Marie Kondo vydefinovala, že v knihovně je třeba mít méně než 30 knih. Není to tak, Kondo v žádné kategorii předmětů rozhodně neurčila přesný počet věcí, které by měl člověk vlastnit. Pokud jste to někde četli, jedná se o mylnou informaci.

Věci, které nás obklopují, nám přinášejí radost.

Jedním z nejdůležitějších aspektů této metody popsané v knize Zázračný úklid, je aby věci, kterými se obklopujeme nám přinášely radost a tu jsme si potom přenášeli do našeho života. Každého z nás těší něco jiného, pro někoho je to –  vlastnit velmi málo věcí a někoho zase těší sbírat předměty. A do té doby, dokud to není nějaká obsese a z vašeho domova se nestává muzeum, je to naprosto v pořádku. Nebojte se, opravdu nemusíte mít ve své knihovně 30 knih. 

Já osobně bych k tomuto tématu ráda řekla, že KonMari filozofie a minimalismus jdou hezky v ruku v ruce a dobře se doplňují. Stejně jako nevnímám, že minimalismus je primárně pouze o počtech. Přece je to vše o tom, abychom si zvolili to, co nám vyhovuje a nejlépe sedí v našem životě. Není to o dogmatismech! 

viceradosti konmari metoda uklid

Mýtus druhý: KonMari metoda znamená v co nejkratší době vyhodit co nejvíce věcí

Neznamená. Třídění a loučení se s věcmi samozřejmě ke KonMari metodě zázračného úklidu patří. Pokud se však budeme chovat bez respektu k věcem, které do vašeho života přišly z nějakého důvodu, je velmi pravděpodobné, že podobně rychle a neuváženě pak zaplníme prázdná místa něčím novým. Pokud neznáme odpověď na to, co nám dělá radost, nově zakoupené věci nám po čase radost také neudělají. Věci, které aktuálně vlastníme, jsme si také nepořídili za jeden den. Je to proces, který vyžaduje svůj čas a je velmi pravděpodobné, že nám to zabere nějakou dobu. Naštěstí ne tak dlouhý jako který jsme již vynaložili na nákup věcí, které vlastníme.

Třídění zabere nějaký čas: věci jsme shromažďovali týdny a měsíce, nemůžeme čekat, že velký úklid zvládneme během hodiny.

Slovy Marie Kondo z knihy Zázračný úklid: „Podle mých zkušeností znamená „rychle” zhruba půl roku. Možná vám to připadá dlouhé, ale je to pouhých šest měsíců vašeho života. Jakmile je proces jednou u konce a vy zakusíte, jaké to je mít dokonale uklizeno, zbavíte se navždy mylného předpokladu, že neumíte uklízet.“ Pokud budete spolupracovat s konzultantkou, může to být za mnohem kratší dobu, záleží samozřejmě na tom, jak velký máte domov a kolik máte věcí. Také jak často budeme spolupracovat.

Mýtus třetí: KonMari konzultantka zadá klientovi práci a odejde

Ze seriálu Velký úklid s Marií Kondo by se mohlo zdát, že konzultanti pracují způsobem, že domácnost navštíví, předají instrukce a odejdou. Klienti potom pracují sami, dokud dohodnuté úkoly nesplní. Pravda je taková, že ve chvíli, kdy se v show za Marií Kondo zavřely dveře, okamžitě nastoupily do domácnosti další zkušené KonMari konzultantky, které klienty celým procesem provázely. Třídění věcí je totiž velké rozhodnutí, které přináší velké změny v našem životě.

Zázračný úklid vyžaduje podporu a spolupráci

Proto jsou tu právě konzultanti, kteří budou pro vás oporou i v těžkých chvílích, které mohou nastat.  Někdo může být zaměřený na vzpomínky a emoce a přináší mu nejvíce radosti věci, které mu připomínají něco hezkého. Někdo si může třeba zase nejvíce vážit všeho v kuchyni, protože rád vaří a prostě ho baví jídlo. Pro někoho je snadné třídit oblečení a pro někoho méně.

Každý jsme jiný a to je naprosto v pořádku. Proto je tu perfektně vymyšlená metoda, která funguje.  protože by Marie Kondo nemohla dojít do každé domácnosti, konzultanti z celého světa se  proškolují na to, aby mohli být tou správnou oporou pro vás.

V České republice jsme zatím pouze dvě certifikované konzultantky.

Ozvěte se a společně naplánujeme on-line konzultace, abychom společně dokázali realizovat zázračný úklid vaší domácnosti i vašeho života. Můžeme spolupracovat i on-line.

KonMari metoda nás vede k tomu, abychom se lépe poznali a žili v co největší autenticitě. Pokud bychom slepě následovali nějaký trend, který nám vlastně vnitřně nesedí, stejně to nebude to fungovat. Buďme sami sebou!

Přečtěte si další články nejen o KonMari

„Líšnické Japonsko“ aneb moje cesta k Marii Kondo a její metodě

Před časem jsem byla pozvaná na rozhovor do našeho místního líšnického zpravodaje, kde mě Dominika Rýparová vyzpovídala o metodě KonMari, o tom, jak jsem se k ní dostala, jaké bylo moje setkání s Marií Kondo nebo jak metodu vnímá můj manžel. Celý rozhovor si můžete přečíst i v tomto článku.

Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

Chcete se pustit do třídění podle KonMari s dětmi, ale nevíte si rady? Přečtěte si článek a načerpejte tipy, jak se do toho pustit!

11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Co všechno pořídit pro miminko, aby mělo, co potřebuje, ale vy jste nemuseli nakupovat stovky věcí? Přináším vám 11 tipů, jak na minimalistickou výbavu pro mimin, která vám nezruinuje domov ani peněženku.

Video: KonMari metoda™ v kostce. Velký úklid s Marií Kondo

V tomto videu nabízím kompletní návod jak na velký úklid podle Marie Kondo. Četli jste knihu Zázračný úklid jednou provždy? Viděli jste seriál Velký úklid s Marií Kondo na Netflixu? Chcete se pustit do velkého úklidu? A potřebovali byste stručný návod jak vlastně na...

Video: Jak skládat oblečení podle Marie Kondo

Často jsem dostávala dotazy, jak skládat oblečení podle KonMari. Tak jsem o tom natočila své první video. Chystám se tvořit další videa, tak uvidíme, co se mi na mateřské s dvěma malými dětmi ještě podaří V tomto videu předvedu, jak si složit tričko s krátkým rukávem...