Rozhodla jsem se pro vás připravit sérii článků, ve které vám představím základy KonMari metody. Jsou vhodné pro ty, kteří úklid podle Marie Kondo zatím příliš nestudovali. Ale věřím, že mohou být inspirací i pro pokročilejší milovníky této japonské metody.

Krok první: odhodlejte se k úklidu

Je to velký krok, uskutečnit úklid podle Marie Kondo a rozhodnout se jít do toho naplno. Když je před námi něco velkého a nového, tak do morku kostí cítíme, že bude třeba něco změnit a můžeme k tomu být i dost rezistentní. Čím více vystoupíme z komfortní zóny, tím větší změna nás čeká. Máme na vybranou, můžeme se na to prostě vykašlat a pokračovat v jistých a zajetých kolejích. Anebo prostě přestaneme váhat a přešlapovat na místě a skočíme!  Ten skok do neznáma nám zcela jistě něco přinese.

Skočte do neznáma!

Abychom se v životě posunuli, přiznejme si, že to co si přejeme a aktuálně v našem životě není ještě přítomno, je často právě v té nekomfortní zóně, kam se nám moc nechce.

S čím větším odhodláním se do úklidu podle Marie Kondo pustíme, tím se nám mnohonásobně investovaná energie vrátí. Ale určitě to nebude hned, je to běh na dlouhou trať.

viceradosti konmari metoda uklid

A proč bychom měli investovat náš drahý čas do něčeho tak nezáživného jako je třídění a uklízení? Jenže třídění a úklid podle Marie Kondo s KonMari metodou není rozhodně nuda, ale spíše dobrodružství! Co kdybych vám řekla, že se vydáte na cestu, která Vám umožní začít jinak a od znova? Poznáte lépe sami sebe, pochopíte, co vám opravdu přináší radost a zbavíte se opravdu velké zátěže všech věcí a s nimi spojenou historií, která dokáže být velkou přítěží. A pak když všechna ta závaží odložíte, tak budete moct vzlétnout a vydat se, kam vás srdce táhne.

Třídicí mapa

viceradosti tridici mapa konmari metoda uklid michaela mrazkova

Už máte svou TŘÍDICÍ MAPU všech kategorií podle KonMari metody?

Stačí vyplnit údaje a celý dokument vám přistane přímo na mailu. A je tiskfriendly – takže si mapu můžete vytisknout a pověsit třeba na lednici, abyste ji měli na očích a mohli kdykoliv škrtat vytříděné kategorie nebo vpisovat poznámky.

Třídicí maraton

Dobrým načasováním pro třídící maraton a úklid podle Marie Kondo může být jaro nebo podzim – přechodová období z jedné sezóny do druhé. Během těchto přechodových fází sami přirozeně cítíme, že je potřeba udělat změnu. Pomáhá nám v tom počasí a čtyři roční období v našich zeměpisných šířkách, protože jednoduše na podzim asi sáhneme po jiném oblečení  než v létě.

Nejpodstatnější je odhodlání

Nejpodstatnější na celém procesu je naše odhodlání, takže hlavně poslouchejme sami sebe a rozhodně nezačínejte s tříděním v období, kdy se třeba necítíte dobře po zdravotní stránce, to rozhodně není dobrá startovní pozice. Ženám doporučuji nezačínat s úklidem podle Marie Kondo první dny menstruace, zbytečně se vyčerpáte a bude to celkově náročnější. Také je dobré nepodléhat vnějšímu nátlaku a uklízet, jen protože se to tak dělá a předpokládá, jako jsou například stresové předvánoční úklidy. Je to na vás, jedná se o váš život a váš proces. naslouchejte si a do ničeho se netlačte.

Naslouchejte si a do ničeho se netlačte

Pokud byste však s tříděním rádi začali, ale nedokážete se odhodlat, mohu vám být nápomocná. Společně probereme vaše představy a naplánujeme celý proces tak, aby vám úklid podle Marie Kondo seděl a pak se do toho společně pustíme. Ve dvou se to lépe táhne! Pomohu vám nesejít z cesty a vše společně dokončíme.

Přečtěte si další články nejen o KonMari

„Líšnické Japonsko“ aneb moje cesta k Marii Kondo a její metodě

Před časem jsem byla pozvaná na rozhovor do našeho místního líšnického zpravodaje, kde mě Dominika Rýparová vyzpovídala o metodě KonMari, o tom, jak jsem se k ní dostala, jaké bylo moje setkání s Marií Kondo nebo jak metodu vnímá můj manžel. Celý rozhovor si můžete přečíst i v tomto článku.

Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

Chcete se pustit do třídění podle KonMari s dětmi, ale nevíte si rady? Přečtěte si článek a načerpejte tipy, jak se do toho pustit!

11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Co všechno pořídit pro miminko, aby mělo, co potřebuje, ale vy jste nemuseli nakupovat stovky věcí? Přináším vám 11 tipů, jak na minimalistickou výbavu pro mimin, která vám nezruinuje domov ani peněženku.

Video: KonMari metoda™ v kostce. Velký úklid s Marií Kondo

V tomto videu nabízím kompletní návod jak na velký úklid podle Marie Kondo. Četli jste knihu Zázračný úklid jednou provždy? Viděli jste seriál Velký úklid s Marií Kondo na Netflixu? Chcete se pustit do velkého úklidu? A potřebovali byste stručný návod jak vlastně na...

Video: Jak skládat oblečení podle Marie Kondo

Často jsem dostávala dotazy, jak skládat oblečení podle KonMari. Tak jsem o tom natočila své první video. Chystám se tvořit další videa, tak uvidíme, co se mi na mateřské s dvěma malými dětmi ještě podaří V tomto videu předvedu, jak si složit tričko s krátkým rukávem...