Základy KonMari metody 1: Jak na úklid podle Marie Kondo?

Díky konmari metodě uklízení můžete třídit nejenom oblečení, ale také potraviny ve spíži

Rozhodla jsem se pro vás připravit sérii článků, ve které vám představím základy KonMari metody. Jsou vhodné pro ty, kteří úklid podle Marie Kondo zatím příliš nestudovali. Ale věřím, že mohou být inspirací i pro pokročilejší milovníky této japonské metody.

Krok první: odhodlejte se k úklidu

Je to velký krok, uskutečnit úklid podle Marie Kondo a rozhodnout se jít do toho naplno. Když je před námi něco velkého a nového, tak do morku kostí cítíme, že bude třeba něco změnit a můžeme k tomu být i dost rezistentní. Čím více vystoupíme z komfortní zóny, tím větší změna nás čeká. Máme na vybranou, můžeme se na to prostě vykašlat a pokračovat v jistých a zajetých kolejích. Anebo prostě přestaneme váhat a přešlapovat na místě a skočíme!  Ten skok do neznáma nám zcela jistě něco přinese.

Skočte do neznáma!

Abychom se v životě posunuli, přiznejme si, že to co si přejeme a aktuálně v našem životě není ještě přítomno, je často právě v té nekomfortní zóně, kam se nám moc nechce.

S čím větším odhodláním se do úklidu podle Marie Kondo pustíme, tím se nám mnohonásobně investovaná energie vrátí. Ale určitě to nebude hned, je to běh na dlouhou trať.

viceradosti konmari metoda uklid

A proč bychom měli investovat náš drahý čas do něčeho tak nezáživného jako je třídění a uklízení? Jenže třídění a úklid podle Marie Kondo s KonMari metodou není rozhodně nuda, ale spíše dobrodružství! Co kdybych vám řekla, že se vydáte na cestu, která Vám umožní začít jinak a od znova? Poznáte lépe sami sebe, pochopíte, co vám opravdu přináší radost a zbavíte se opravdu velké zátěže všech věcí a s nimi spojenou historií, která dokáže být velkou přítěží. A pak když všechna ta závaží odložíte, tak budete moct vzlétnout a vydat se, kam vás srdce táhne.

Třídicí mapa

viceradosti tridici mapa konmari metoda uklid michaela mrazkova

Už máte svou TŘÍDICÍ MAPU všech kategorií podle KonMari metody?

Stačí vyplnit údaje a celý dokument vám přistane přímo na mailu. A je tiskfriendly – takže si mapu můžete vytisknout a pověsit třeba na lednici, abyste ji měli na očích a mohli kdykoliv škrtat vytříděné kategorie nebo vpisovat poznámky.

Třídicí maraton

Dobrým načasováním pro třídící maraton a úklid podle Marie Kondo může být jaro nebo podzim – přechodová období z jedné sezóny do druhé. Během těchto přechodových fází sami přirozeně cítíme, že je potřeba udělat změnu. Pomáhá nám v tom počasí a čtyři roční období v našich zeměpisných šířkách, protože jednoduše na podzim asi sáhneme po jiném oblečení  než v létě.

Nejpodstatnější je odhodlání

Nejpodstatnější na celém procesu je naše odhodlání, takže hlavně poslouchejme sami sebe a rozhodně nezačínejte s tříděním v období, kdy se třeba necítíte dobře po zdravotní stránce, to rozhodně není dobrá startovní pozice. Ženám doporučuji nezačínat s úklidem podle Marie Kondo první dny menstruace, zbytečně se vyčerpáte a bude to celkově náročnější. Také je dobré nepodléhat vnějšímu nátlaku a uklízet, jen protože se to tak dělá a předpokládá, jako jsou například stresové předvánoční úklidy. Je to na vás, jedná se o váš život a váš proces. naslouchejte si a do ničeho se netlačte.

Naslouchejte si a do ničeho se netlačte

Pokud byste však s tříděním rádi začali, ale nedokážete se odhodlat, mohu vám být nápomocná. Společně probereme vaše představy a naplánujeme celý proces tak, aby vám úklid podle Marie Kondo seděl a pak se do toho společně pustíme. Ve dvou se to lépe táhne! Pomohu vám nesejít z cesty a vše společně dokončíme.

Přečtěte si další články nejen o KonMari

Moje cesta k digitálnímu detoxu

Jak to celé začalo a já skončila na digitálním detoxu? Jako tvůrkyně na sociálních sítích jsem začala být aktivní před poměrně krátkou dobou. Začít tvořit videa a publikovat něco veřejně byl pro mě velký výstup z komfortní zóny a jsem ráda, že jsem ho udělala. Z části...

9 tipů jak na dárky bez stresu

A je to tady. Blíží se období v roce, které děsí zejména minimalisticky založené jedince. Vánoce jsou svátek, který celosvětově nabral neskutečně konzumní podobu. Pojďme se společně podívat na téma dárků, které jsou s tímto obdobím nerozlučně spjaty.

7 tipů jak na pohodové Vánoce

Předvánoční čas je jedním z nejzrychlenějších období. Blíží se Vánoce a konec roku a tak se často snažíme dohnat vše, co jsme za poslední měsíce nestihli. Ve městech to hučí, v přírodě to přitom spí. Jak z toho vystoupit?

Přijímám svou domácnost takovou, jaká je

Spousta lidí zahajuje celý proces zbavování věcí tím, že si jde v nakoupit nové krabičky a organizéry. Nenechte se zmást, tohle opravdu na celém procesu to hlavní není. První fáze je vždy zbavování věcí a propuštění nepotřebného. Nemusíte mít dokonalou domácnost hned!

Jak jsem začala třídit u nás doma

Když jsem před několika lety začala třídit svou domácnost, vůbec jsem Marii Kondo a KonMari metodu neznala. Ani jsem netřídila podle kategorií, ale podle toho, co jsem zrovna chtěla. Jak jsem se ke KonMari metodě nakonec dostala?

Míša Mrázková

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Ověřeno spokojenými klientkami, posluchači přednášek nebo jen z rozhovoru se mnou.

Komentáře

0 komentářů

Podobné články

Jak jsem začala třídit u nás doma

Jak jsem začala třídit u nás doma

Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 4 lety započala velké třídění u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve...

číst více