Základy KonMari 2: Jak na ideální domov?

Ideální domov a jeho hledání. I to je možné s konmari metodou uklízení

Je skvělé, když jsme k úklidu již odhodláni a chceme se do toho co nejdříve pustit. Než si však vyhrneme rukávy a vytvoříme ideální domov, je velmi dobré se zastavit a alespoň chvíli se věnovat práci s vizí ideálního života a s myšlenkou, jak uklidit v bytě i ve svém životě. 

Nebojte, nemusíte s vizí „jak uklidit“ strávit spoustu času. Zní to celé velkolepě taková vize, ale o co prakticky jde? Nezačít tím, že se do úklidu hned vrhneme a budeme bezhlavě vyhazovat.

Ideální domov

Ale zastavit se, vzít si tužku a papír a upřímně si odpovědět na několik zásadních otázek:
  1. Jak vypadá můj ideální domov, kde bych se cítil/a úžasně? (Jaké má barvy, jaký je nábytek, jak se tam cítím?)
  2. Jak bych chtěl/a žít?
  3. Po čem z hloubi duše toužím?
  4. Jak by vypadal můj ideální den? 
  5. Co jsou aktivity, které bych chtěl/a dělat?
Odpověď na otázku, jak uklidit, není rozhodně dlouhým slohovým cvičením. Když cítíme esenci toho, co chceme a potřebujeme, stačí si třeba heslovitě udělat seznam. Tak třeba ráda pracuji já.  Je také možné si vytvořit tzv. mood board, tedy nástěnku, kam si uložíme několik fotek domova, které nás inspirují, fotky stylu oblečení, který nám sedí, fotky aktivit, které bychom rádi dělali. Aplikace typu Pinterest nám mohou hodně pomoci.

Magic of the pile

V KonMari metodě se velmi často k naší vizi ideálního života a otázce Jak uklidit domácnost i svůj život odkazujeme. Je to totiž něco, co nám připomíná, proč jsme se do tak hlubokého a chvílemi náročného procesu vůbec pustili. Když se cítíme přehlceni a věřte mi, stát před kupou věcí z jakékoli kategorie (tzv. „Magic of the pile”), je opravdu přehlcující pro každého!

viceradosti konmari metoda uklid

Magic of the pile. Takhle to vypadalo u mě, když jsem třídila oblečení.

Teprve v té chvíli nám totiž naplno dojde, jak uklidit a kolik toho opravdu vlastníme. Když jsou věci tak nějak rozházené v prostoru, nevnímáme to, ale je důležité si uvědomit, že v každém okamžiku našeho života s námi tyto věci jsou a zatěžují nás. Dokonce i když odjedeme na druhý konec světa.

Už jste četli všechny základy KonMari metody?

Základy KonMari metody 3: Třídicí mapa, aneb jak na třídění a úklid?

Třídicí mapa vám pomůže při úklidu, abyste dosáhli svého ideálního domova. Co je třídicí mapa, jak ji získat a hlavně jak ji využít při velkém úklidu podle KonMari metody?

Základy KonMari metody 1: Jak na úklid podle Marie Kondo?

KonMari metoda může být na začátku velmi složitá. A protože jde o výstup z komfortní zónyže nás vykolejit a nakonec nic nezměníme. To by ovšem byla velká škoda, protože KonMari nám může pomoci na cestě za spokojenější domácností i životem. Prostě méně věcí, více radosti!

Míša Mrázková

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Ověřeno spokojenými klientkami, posluchači přednášek nebo jen z rozhovoru se mnou.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Jak jsem začala třídit u nás doma

Jak jsem začala třídit u nás doma

Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 4 lety započala velké třídění u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve...

číst více