Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

Třídění KonMari s dětmi jde a je to velká zábava

Znáte japonskou metodu zvanou KonMari? Viděli jste seriál Velký úklid s Marií Kondo na Netflixu nebo četli knihu Zázračný úklid? Tak právě tímto způsobem úklidu a organizace domácnosti bych vás ráda inspirovala a přidala k tomu tipy pro domácnosti s dětmi.

Marie Kondo vymyslela velmi efektivní metodu úklidu a organizace, která opravdu funguje. Víte, kolik si můžete ušetřit starostí, stresu a zbytečného hledání? Může to zcela proměnit atmosféru u vás doma. Vylepšit vztahy s partnerem i s dětmi. Protože pohodová máma doma šíří úplně jinou atmosféru. Když se žena cítí dobře, je to něco, z čeho bude čerpat celá rodina. Také budete mít více času na to, co je opravdu důležité – na hraní si s dětmi nebo třeba na své koníčky. Doplňte si podle svých priorit, co je pro vás nejdůležitější.

Co vám popisuji výše, není jen teorie. Sama jsem celou naši domácnost podle KonMari vytřídila dokonce kompletně ne jednou, ale dvakrát!  A také pracuji s klienty, aby i oni měli doma kýžený pořádek a konečně více klidu. Chcete se dozvědět více? Pojďme na to, mám pro vás praktické tipy, jak postupovat podle KonMari metody.

viceradosti konmari metoda uklid

Pravidla KonMari metody

Pravidlo č. 1: Odhodláme se k úklidu

Jakmile ucítíte ten vnitřní impuls, že už opravdu nastal čas něco změnit ve vašem životě, doporučuji toho co nejvíce využít. Čím větší je odhodlání, tím větší je šance na úspěch. Marie Kondo doporučuje udělat nárazový a intenzivní velký úklid. Je totiž velmi motivující, když můžete vidět výsledky za krátkou dobu. Já osobně jsem si vždy zařídila 3-4 hodiny hlídání. A pouštěla jsem se do třídění jednou týdně. Za 2,5 měsíce jsem dokončila velký úklid celého domu i se zahradou.

A důležitý dodatek: k úklidu se také zavažte. Naplánujte si, kolik času do toho hodláte investovat. Oznamte to rodině a přátelům. Podnikněte rovnou praktické kroky – zařiďte si hlídání dětí v pravidelném intervalu už dopředu. Na třídění potřebujete klid, proto pokud nemáte možnost si zajistit jiné hlídání, domluvte se svým partnerem/partnerkou, že třeba vezme děti na výlet.

Pravidlo č. 2: Pracujeme s vizí ideálního života

A přestože jako rodiče malých dětí máme málo času asi na všechno, nepřeskakujte tento krok. Zkuste si třeba jen napsat pár bodů na papír:

Jak by vypadala vaše ideální domácnost?
Váš ideální životní styl?
Váš ideální šatník?
Váš ideální den a koníčky?

Buďte velmi konkrétní. Je to silný nástroj, který vám pomůže si připomenout váš cíl, když byste se cítili vyčerpaní a zapomněli, proč jste se do toho pustili.

Pravidlo č. 3: Nejdříve dokončíme třídění, až poté se zabýváme úložnými prostory

Odolejte pokušení si nakoupit ty krásné úložné boxy. Vyčkejte. Hlavně při velkém úklidu nic nového nedokupujte. Použijte, co máte již doma, klidně krabice od bot. V první fázi třídění není dobré do domácnosti přinášet nic nového. Nebojte, dočkáte se a až vše vytřídíte, vyladíte si to podle svého gusta.

Pravidlo č. 4: Třídíme podle kategorie, ne místností

Tohle pravidlo je důvodem celosvětové úspěšnosti KonMari metody. Postupujeme tak, že nanosíme všechny věci stejné kategorie na jednu hromádku a ty poté třídíme. Jde o to, že když uklízíte podle místností, tak je to méně efektivní.  Pokud chcete vidět opravdové výsledky, tak důvěřujte tomuto postupu. Je to pro mnoho lidí výstup z komfortní zóny, ale právě tam nastává osobní rozvoj. Pamatujte si, vždy třídíte věci pouze své a dětí do tří let.

Pravidlo č. 5: Třídíme v přesném pořadí kategorie po kategorii

Oblečení – Knihy – Papíry – Komono (všechny drobnosti) – Sentimentální předměty

Proč v tomto pořadí? Začínáme s předměty s menší citovou hodnotou a propracujeme se k těm, které pro nás nejvíce znamenají. Tento postup Marie Kondo vypozorovala z mnohaleté praxe s klienty. S mladšími dětmi třídíme hračky a knihy. Oblečení jim můžeme v duchu Montessori dávat na výběr z několika kusů, které si chtějí vzít na sebe. Se staršími dětmi třídíme už všechny jejich věci.

Pravidlo č. 6: Ptáme se, zda nám daná věc přináší radost

Pokud máte pocit, že přesně na tohle nemáte čas, tak to možná vnímáte příliš složitě. Jde čistě jen o to brát jednu věc po druhé do rukou a vnímat, jak se u toho cítíte. Intuice většinou neklame. Ten první pocit je ten správný.

Z hromádky jedné kategorie bereme každou věc do rukou a rozhodujeme se, zda si ji ponecháme podle kritéria, zda nám přináší radost (tedy máme z ní dobrý pocit, líbí se nám, hodí se do našeho života apod.). Poté vytvoříme tři hromádky: „Ponechám si“ „Rozloučím se“ „Nevím, možná.“

KonMari a děti

viceradosti konmari metoda uklid

Marie Kondo na základě zkušeností s vlastními dětmi vypozorovala, že s dětmi staršími tří let můžeme společně třídit jejich věci a pokládat jim otázku, zda jim určitý předmět dělá radost. Začínáme s tříděním pozitivně. Dítě můžeme požádat, aby nám ukázalo např. tři své nejoblíbenější hračky, knížky apod.

Méně je více

Obecně si děti více vyhrají, když mají menší počet hraček. Působí to blahodárně a harmonicky na jejich psychiku, když pokoj není chaotickým skladištěm. Zkuste hračky pravidelně protřídit a rozloučit se všemi rozbitými a nefukčními. Já také pravidelně vyhazuji všechny kartičky, obrázky a figurky, které se nám podaří vyfasovat někde u lékařů, v restauraci, za odměnu apod. 

Rotování hraček

Můžete také vyzkoušet rotování hraček – co 14 dní nebo alespoň jednou za měsíc zkuste některé hračky schovat a za dalších 14 dní je zase prohoďte. Děti budou mít pocit, že mají úplně nové hračky pokaždé, když vytáhnete ty schované. Syn je vždy nadšený, když to tak udělám!

Co se týče dětských výtvorů, tak si ty nejlepší můžete vystavit a nějaké srdcovky, s kterými se těžce loučíte, si můžete třeba na památku vyfotit.

Co přinese třídění podle KonMari celé rodině?

Ušetříte spoustu času hledáním věcí, protože získáte velmi dobrý přehled, kde co máte. Při každém odchodu ven se lépe zorientujete. Jak na to? Vymezte si jasně zóny pro dětské věci.  Nedovolte, aby začaly okupovat celou vaši domácnost a povalovaly se všude. Děti jsou jako houby, a když je v celé domácnosti pořádek, vnímají to a časem se to projeví. Pamatujte ale, že pokud to tak není, nikdy bychom do třídění a uklízení neměli nikoho nutit. 

viceradosti konmari metoda uklid

Vždy inspirujeme ostatní v rodině svým konáním. Působí to magicky, když něco protřídím, přidá se manžel v jiné části domu. Navíc jsou také určité fáze v životě, kdy třeba vaše adolescentní dítě chaos potřebuje jako nutnou součást vlastního vývoje. Respektujte to!

S čím menšími dětmi začneme trpělivě a hravě pracovat na tom, aby si uklízely, vrátí se nám to. Pamatujte však, že je to jejich zodpovědnost. Za úklid bychom neměli děkovat, je dobré, když od malička vnímají můj prostor – moje hračky – je to na mně, jak to tu bude vypadat.

KonMari metoda s dětmi v kostce

 • S tříděním hraček, knih či oblečení můžeme s dětmi začít ve třech letech. Jdeme na to pozitivně: dítě můžeme požádat, aby nám ukázalo své tři nejoblíbenější věci z dané kategorie.
 • Děti mladší, můžeme to zkoušet už od jednoho roku, učíme vracet věci zpátky na své místo – do jejich domečků.
 • Při uklízení dětem vysvětlujeme, co děláme. Pojmeme to hravě a pozitivně, aby to vnímaly jako hru spíš než povinnost.
 • Učíme děti se s respektem loučit s rozbitými a vytříděnými hračkami a věcem poděkovat.
 • Hračky pravidelně rotujeme – část schováme a za nějaký čas je prohodíme.
 • V domácnosti máme jasně vymezené zóny pro dětské věci. Tam je po použití zase navracíme.

Dejte tomu čas, vyplatí se to

Nebudu vám lhát, třídění podle Marie Kondo opravdu zabere nějaký čas, je to ale investice, která se vám mnohonásobně vrátí. Obecně řečeno, když snížíte počet předmětů v domácnosti, tak se automaticky zvýší možnost pořádku. Má to jednoduché pravidlo, potom co dokončíte velké třídění, každé věci určete své místo a tam ji po použití vracejte. Samozřejmě s dětmi je vše neustále v pohybu a pokud byste trvali na vždy dokonale uklizené domácnosti, je to něco téměř nemožného. Buďte realisté!

„Mateřství mě naučilo být k sobě shovívavější. Radost, která přichází z rodičovství, převyšuje uspokojení, které by mohlo vzejít z perfektně uklizené domácnosti.“ Marie Kondo

Závěrem bych ráda sdílela slova Marie Kondo a doufám, že vás tímto textem podpořím a namotivuji, abyste se do toho pustili. A pokud byste potřebovali pomoct, ozvěte se můžeme se domluvit na konzultaci

Přečtěte si další články nejen o KonMari s dětmi:

11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Co všechno pořídit pro miminko, aby mělo, co potřebuje, ale vy jste nemuseli nakupovat stovky věcí? Přináším vám 11 tipů, jak na minimalistickou výbavu pro mimin, která vám nezruinuje domov ani peněženku.

KonMari třídění a domácnost s dětmi?

Znáte to, díváte se na Pinterestu nebo Instagramu na krásné fotky interiérů a uklizených dětských pokojíků, sníte o tom, že něco podobného by se vám líbilo i ve vaší domácnosti. Zasníte se… A potom se zvednete, zakopnete o kostky lega, odsunute nějaké poházené...

Míša Mrázková

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Ověřeno spokojenými klientkami, posluchači přednášek nebo jen z rozhovoru se mnou.

Komentáře

2 komentářů

 1. Kája

  Vážně tolik času na třídění? To jste musela mít hodně věcí…

 2. Michaela Mrázková

  Tohle je běžný čas třídění, pokud třídíme v intervalu mezi 1x za týden a 14 dny. Byl to orientační údaj, aby lidé pochopili, že to není akce na víkend, jak si často představují… Jinak nemám pocit, že bychom měli nějaké obrovské množství věcí, ale brala jsem to opravdu pečlivě včetně půdy a zahrady.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Jak jsem začala třídit u nás doma

Jak jsem začala třídit u nás doma

Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 4 lety započala velké třídění u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve...

číst více