Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

V našem domově aktuálně trávíme více času, než jsme byli běžně zvyklí. Často jsme doma úplně celá rodina se staršími a nově i mladšími dětmi. Je to velmi náročné období pro všechny z nás. Můžeme to vnímat jako otravu, anebo z toho vytvořit příležitost k osobnímu rozvoji. Energie jara vybízí udělat nějaké změny, abychom znovu nabrali síly. Znáte japonskou metodu zvanou KonMari? Viděli jste seriál Velký úklid s Marií Kondo na Netflixu nebo četli knihu Zázračný úklid? Tak právě tímto způsobem úklidu a organizace domácnosti bych vás ráda inspirovala a přidala k tomu tipy pro domácnosti s dětmi.

Marie Kondo vymyslela velmi efektivní metodu úklidu a organizace, která opravdu funguje. Víte, kolik si můžete ušetřit starostí, stresu a zbytečného hledání? Může to zcela proměnit atmosféru u vás doma. Vylepšit vztahy s partnerem i s dětmi. Protože pohodová máma doma šíří úplně jinou atmosféru. Když se žena cítí dobře, je to něco, z čeho bude čerpat celá rodina. Také budete mít více času na to, co je opravdu důležité – na hraní si s dětmi nebo třeba na své koníčky. Doplňte si podle svých priorit, co je pro vás nejdůležitější.

Co vám popisuji výše, není jen teorie. Sama jsem celou naši domácnost podle KonMari vytřídila dokonce kompletně ne jednou, ale dvakrát!  A také pracuji s klienty, aby i oni měli doma kýžený pořádek a konečně více klidu. Chcete se dozvědět více? Pojďme na to, mám pro vás praktické tipy, jak postupovat podle KonMari metody.

Pravidla KonMari metody:

Pravidlo č. 1 Odhodláme se k úklidu

Jakmile ucítíte ten vnitřní impuls, že už opravdu nastal čas něco změnit ve vašem životě, doporučuji toho co nejvíce využít. Čím větší je odhodlání, tím větší je šance na úspěch. Marie Kondo doporučuje udělat nárazový a intenzivní velký úklid. Je totiž velmi motivující, když můžete vidět výsledky za krátkou dobu. Já osobně jsem si vždy zařídila 3-4 hodiny hlídání. A pouštěla jsem se do třídění jednou týdně. Za 2,5 měsíce jsem dokončila velký úklid celého domu i se zahradou.

A důležitý dodatek: k úklidu se také zavažte. Naplánujte si, kolik času do toho hodláte investovat. Oznamte to rodině a přátelům. Podnikněte rovnou praktické kroky – zařiďte si hlídání dětí v pravidelném intervalu už dopředu. Na třídění potřebujete klid, proto pokud nemáte možnost si zajistit jiné hlídání, domluvte se svým partnerem/partnerkou, že třeba vezme děti na výlet.

Pravidlo č. 2 Pracujeme s vizí ideálního života

A přestože jako rodiče malých dětí máme málo času asi na všechno, nepřeskakujte tento krok. Zkuste si třeba jen napsat pár bodů na papír:

Jak by vypadala vaše ideální domácnost?
Váš ideální životní styl?
Váš ideální šatník?
Váš ideální den a koníčky?

Buďte velmi konkrétní. Je to silný nástroj, který vám pomůže si připomenout váš cíl, když byste se cítili vyčerpaní a zapomněli, proč jste se do toho pustili.

Pravidlo č. 3 Nejdříve dokončíme třídění, až poté se zabýváme úložnými prostory

Odolejte pokušení si nakoupit ty krásné úložné boxy. Vyčkejte. Hlavně při velkém úklidu nic nového nedokupujte. Použijte, co máte již doma, třeba klidně krabice od bot. V první fázi třídění není dobré do domácnosti přinášet nic nového. Nebojte, dočkáte se a až vše vytřídíte, vyladíte si to podle svého gusta.

Pravidlo č. 4 Třídíme podle kategorie, ne místnosti

Tohle pravidlo je důvodem celosvětové úspěšnosti KonMari metody. Postupujeme tak, že nanosíme všechny věci stejné kategorie na jednu hromádku a ty poté třídíme. Jde o to, že když uklízíte podle místností, tak je to méně efektivní.  Pokud chcete vidět opravdové výsledky, tak důvěřujte tomuto postupu. Je to pro mnoho lidí výstup z komfortní zóny, ale právě tam nastává osobní rozvoj. Pamatujte si, vždy třídíte věci pouze své a dětí do tří let.

Pravidlo č. 5 Třídíme v přesném pořadí kategorie po kategorii

Oblečení – Knihy – Papíry – Komono (všechny drobnosti) – Sentimentální předměty

Proč v tomto pořadí? Začínáme s předměty s menší citovou hodnotou a propracujeme se k těm, které pro nás nejvíce znamenají. Tento postup Marie Kondo vypozorovala z mnohaleté praxe s klienty. S mladšími dětmi třídíme hračky a knihy. Oblečení jim můžeme v duchu Montessori dávat na výběr z několika kusů, které si chtějí vzít na sebe. Se staršími dětmi třídíme už všechny jejich věci.

Pravidlo č. 6 Ptáme se, zda nám daná věc přináší radost

Pokud máte pocit, že přesně na tohle nemáte čas, tak to možná vnímáte příliš složitě. Jde čistě jen o to brát jednu věc po druhé do rukou a vnímat, jak se u toho cítíte. Intuice většinou neklame. Ten první pocit je ten správný.

Z hromádky jedné kategorie bereme každou věc do rukou a rozhodujeme se, zda si ji ponecháme podle kritéria, zda nám přináší radost (tedy máme z ní dobrý pocit, líbí se nám, hodí se do našeho života apod.). Poté vytvoříme tři hromádky: „Ponechám si“ „Rozloučím se“ a „Nevím, možná.“

KonMari a děti

Marie Kondo na základě zkušeností s vlastními dětmi vypozorovala, že s dětmi staršími tří let můžeme společně třídit jejich věci a pokládat jim otázku, zda jim určitý předmět dělá radost. Začínáme s tříděním pozitivně. Dítě můžeme požádat, aby nám ukázalo např. tři své nejoblíbenější hračky, knížky apod.

Také děti učíme se s věcmi vědomě loučit. Hračce nebo knize před vyhozením poděkujeme. Můžeme jim zkusit vysvětlit, že některé děti mají málo nebo vůbec žádné hračky, a kdyby mohly vybrat třeba jen jednu nebo dvě, tak které by jim darovalo? Roztříděné a funkční hračky mohou udělat radost  známým a kamarádům s mladšími dětmi, případně je můžete darovat na charitu, do azylových domů či odvézt na nějakou výměnnou akci typu SWAP.

Méně je více

Obecně si děti více vyhrají, když mají menší počet hraček. Působí to blahodárně a harmonicky na jejich psychiku, když pokoj není chaotickým skladištěm. Zkuste hračky pravidelně protřídit a rozloučit se všemi rozbitými a nefukčními. Já také pravidelně vyhazuji všechny kartičky, obrázky a figurky, které se nám podaří vyfasovat někde u lékařů, v restauraci, za odměnu apod. Můžete také vyzkoušet rotování hraček – co 14 dní nebo alespoň jednou za měsíc zkuste některé hračky schovat a za dalších 14 dní je zase prohoďte. Děti budou mít pocit, že mají úplně nové hračky pokaždé, když vytáhnete ty schované. Syn je vždy nadšený, když to tak udělám!

Co se týče dětských výtvorů, tak si ty nejlepší můžete vystavit a nějaké srdcovky, s kterými se težce loučíte, si můžete třeba na památku vyfotit.

Co přinese třídění podle KonMari celé rodině?

Ušetříte spoustu času hledáním věcí, protože získáte velmi dobrý přehled, kde co máte. Při každém odchodu ven se lépe zorientujete. Jak na to? Vymezte si jasně zóny pro dětské věci.  Nedovolte, aby začaly okupovat celou vaši domácnost a povalovaly se všude. Děti jsou jako houby, a když je v celé domácnosti pořádek, berou tako jako status quo a přenáší se to i do jejich pokojů. Pamatujte ale, že pokud to tak není, nikdy bychom do třídění a uklízení neměli nikoho nutit. Vždy inspirujeme ostatní v rodině svým konáním. Působí to magicky, když něco protřídím, přidá se manžel v jiné části domu. Navíc jsou také určité fáze v životě, kdy třeba vaše adolescentní dítě chaos potřebuje jako nutnou součást vlastního vývoje. Respektujte to!

KonMari metoda s dětmi v kostce:

  • S tříděním hraček, knih či oblečení můžeme s dětmi začít ve třech letech. Jdeme na to pozitivně: dítě můžeme požádat, aby nám ukázalo své tři nejoblíbenější věci z dané kategorie.
  • Děti mladší (můžeme to zkoušet už od jednoho roku) učíme vracet věci zpátky na své místo – do jejich domečků.
  • Při uklízení dětem vysvětlujeme, co děláme. Pojmeme to hravě a pozitivně, aby to vnímaly jako hru spíš než povinnost.
  • Učíme děti se s respektem loučit s rozbitými a vytříděnými hračkami a věcem poděkovat.
  • Hračky pravidelně rotujeme – část schováme a za nějaký čas je prohodíme.
  • V domácnosti máme jasně vymezené zóny pro dětské věci. Tam je po použití zase navracíme.

Vyplatí se to, dejte tomu čas

Nebudu vám lhát, třídění podle Marie Kondo opravdu zabere nějaký čas, je to ale investice, která se vám mnohonásobně vrátí. Obecně řečeno, když snížíte počet předmětů v domácnosti, tak se automaticky zvýší možnost pořádku. Má to jednoduché pravidlo, potom co dokončíme velké třídění, tak každé věci určete své místo a tam ji po použití vracejte. Samozřejmě s dětmi je vše neustále v pohybu a pokud byste trvali na vždy dokonale uklizené domácnosti, je to něco téměř nemožného. Buďte realisté!

Závěrem bych ráda sdílela slova Marie Kondo:

„Mateřství mě naučilo být k sobě shovívavější. Radost, která přichází z rodičovství, převyšuje uspokojení, které by mohlo vzejít z perfektně uklizené domácnosti.“ Chtěla bych vás tedy tímto textem podpořit a namotivovat k tomu, abyste se do toho pustili.

Marie Kondo

Doufám, že vás tímto textem podpořím a namotivuji, abyste se do toho pustili. A pokud byste potřebovali pomoct, ozvěte se a můžeme se domluvit na konzultaci.

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

2 komentářů

  1. Kája

    Vážně tolik času na třídění? To jste musela mít hodně věcí…

  2. Michaela Mrázková

    Tohle je běžný čas třídění, pokud třídíme v intervalu mezi 1x za týden a 14 dny. Byl to orientační údaj, aby lidé pochopili, že to není akce na víkend, jak si často představují… Jinak nemám pocit, že bychom měli nějaké obrovské množství věcí, ale brala jsem to opravdu pečlivě včetně půdy a zahrady.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články