11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Minmalistická výbava vám vykouzlí úsměv na rtech

Hned úvodem bych chtěla říct, že každá rodina má jiné potřeby a priority,  každé miminko i v rámci jedné rodiny je jiné, tedy univerzální návod napsat nelze. Také velmi záleží na tom, kde žijete. Zda v bytě ve městě nebo jste rodina obývající dům na venkově. Všechna doporučení v tomto článku vychází z mé osobní zkušenosti, tedy nemusí sedět někomu jinému. Minimalistická výbava pro miminko může u každého vypadat trochu jinak. Přečtěte si, jak vypadá výbava pro miminko podle KonMari metody a mých zkušeností.

My žijeme v dřevěném domě se zahradou a máme to asi tak minutu do lesa. Jsem matkou dvou dětí. Aktuálně téměř 4letého Toníka a půlroční Aničky. Velmi mě zaujalo, jak moc se obě děti už od narození liší. Vzhledem k tomu, že Anička podědila spoustu věcí po Toníkovi, mám ihned srovnání. A dost mě udivilo, že už řadu předmětů, které jsem téměř odsoudila k zániku a už málem vyřadila, se dcerce moc líbí. Konkrétně některé druhy kousátek, kterých se syn ani nedotkl. Zato třeba takový hojdavak Toníka moc bavil a dcerka v něm pláče. 

Každá těhotná žena velmi záhy pozná, že článků na internetu a tipů z okolí toho, co je potřeba může být nekonečně mnoho. Je tedy dobré se radit pouze s přáteli, kteří mají podobný životní styl.

Pokud máte velmi minimalistickou domácnost, připravte se na to, že vám přibyde pár kousků pro dítě. Je to nevyhnutelné. Vzhledem k tomu, že ráda třídím už nějakých pár let, s prvním těhotenstvím jsem čekala až úplně do poslední chvíle s nakoupením jakýchkoli předmětů pro miminko. Náš Toník si ale pospíšil na svět a narodil se o 1,5 měsíce dříve, v den stěhování do nového domu. A tak se narodil jako miminko, pro něhož maminka neměla koupený ani jeden jediný předmět.

Napadá mě, že to v téhle vcelku materiální době není úplně obvyklé. S pomocí přátel a rodiny mi bylo spoustu věcí zapůjčeno a dokoupila jsem si je dodatečně. Takže až budete mít ten hnízdící pocit, že musíte mít úplně vše nakoupené do x-tého měsíce, nemusíte. Zvládnete to i dodatečně. Avšak uznávám, byla jsem více v klidu při druhém těhotenství, kdy jsem si nějaký minimální základ výbavy zakoupila předem. Zde jsou mé tipy: 

Minimalistická výbava pro miminko

1. Nákup z druhé ruky

Mým hlavním doporučením je nákup věcí z druhé ruky.  Věřte, že pro miminko pořídíte překrásné věci za zlomek původní ceny. Ráda nakupuji věci z kvalitních materiálů – jako třeba péřový fusak nebo merino oblečení. Téměř vše jsem si sehnala z druhé ruky. Na serverech jako Vinted, Bazos a ve specializovaných FB skupinách Nosíme děti, Látkové plíny nebo na online second-handu Brumla.

minimalistická výbava viceradosti konmari metoda uklid

2. Méně je více

Když jsem si prohlížela výbavičky, které třeba na několik měsíců prodávají maminky na bazárcích, kolikrát nevěřím svým očím. Tolik věcí? Kdy to ty děti vynosí?  Já jsem pro syna i dcerku aktuálně měla vždy opravdu velmi málo kousků. Pokusila jsem se to spočítat a sepsat, vyšlo to následovně:

Základ na každé 2-3 měsíce

 • 6–8 bodýček dlouhý rukáv
 • 3 legíny/tepláčky
 • 3 punčocháčky
 • 3 pyžámka
 • 5 párů ponožek
 • 1 mikina/svetřík

MŮJ TIP

Oblečení kupujte vždy malinko větší. Zejména v prvním roce života, miminka neskutečně rychle rostou. Kupuji vždy o něco větší velikosti. A často syn oblečení vynosí do té míry, že zašívám nějaké dírky. 

Základ na celou zimu

 • Merino komplet (body + kamaše)

 • Merino overal

 • Péřová kombinéza do kočárku

 • Merino ponožky
 • Merino kuklička

Základ na celé léto

 • Bavlněná čepička
 • Klobouček
 • Plavky

  Po celou dobu

  • 3 slintáčky
  • 1 kočárek
  • 1 šátek na nošení (později 1 nosítko)
  • 1 vanička
  • 1 přebalovací podložka
  • 1 merino dečka
  • 1 hnízdečko
  • 1 křesílko
  • 1 hrací dečka
  • 1 odsávačka

  Kosmetika & drogerie

  • Vlhčené ubrousky (používám ekologické, kompostovatelné, bez obsahu chemických látek a umělých aromat)
  • Krém na opruzeniny
  • Olej na tělo
  • Látkové pleny nebo jednorázové pleny

   

  MŮJ TIP

  Kupujte už hotové sety oblečení z druhé ruky. Ušetříte spoustu času a peněz. Mně se osvědčilo koupit si mix oblečení na konkrétní období. Takové mixy jsou často k dostání pro konkrétní měsíce. 

  Přiznám se, že mě úplně nebaví to kompletovat a vybírat. Raději si koupím za příznivou cenu mix oblečení na 2-3 měsíce a jsem spokojená. Když mi z toho něco nesedí, tak mě to vzhledem k ceně za kus kolem 20-50 Kč úplně netrápí. Také jsem vypozorovala, že k takovým oblečkům mám menší připoutanost. Méně mě mrzí, když se poničí. Jednoduše je zase posílám dál do světa. 

  Neexistuje univerzální počet věcí, který by vyhovoval všem. Počty kusů oblečení  a věcí pro malé děti jsou velmi individuální záležitost. Volte vše tak, abyste se v tom cítili komfortně.

  3. Přeprodej a charita

  Dětské věci, které se vám neosvědčí, přeprodejte. Samozřejmě záleží na vašich časových možnostech. Já osobně přeprodávám spíše dražší kousky. Vážím si svého času, kterého se dvěma malými dětmi mnoho nazbyt není. Čas je pro mě cennější komodita. Oblečení raději daruji přátelům, odnesu na výměnné bazárky typu SWAP, daruji na charitu (třeba Sue Ryder) nebo odložím do kontejnerů na textil – to až jako poslední varianta.

  4. Sušička

  Pokud si to jen můžete dovolit, pořiďte si sušičku. Já osobně preferuji mít méně kousků oblečení pro děti i kvůli uskladnění.  O to více je sušička potřebná zejména na podzim a v zimě. I když něco budete potřebovat téměř obratem, sušička vám to umožní. Pokud používáte látkové plíny, je to téměř nezbytnost. Taky šetříte čas tím, že nemusíte věšet prádlo. Z hlediska spotřeby elektřiny to asi až tak ekologické jako pověšení prádla není. Ale jsem radši máma v pohodě než neustále v letu, abych byla 100% bio a eko – to jsem praktikovala s naším prvním dítětem a bylo to nesmírně náročnější. Takže každý podle svých priorit. 

  5. Organizace

  Naučte se skládat oblečky KonMari způsobem, tedy do vertikálních ruliček. (Můžete si pustit moje video s návodem). Ušetříte mnoho místa. Máme všechny věci pro obě děti poskládané v několika šuplíčcích. Používejte úložné boxy a dávejte stejné druhy věcí k sobě.

  Minimalistická výbava se týká i hraček. Na ty pro miminka se mi osvědčily jutové košíčky. Jsou malé a dobře se přenáší z místnosti do místnosti. 

  minimalistická výbava KonMari Michaela Mrázková

  6. Dětský pokojíček

  Syn se mnou spal v posteli do 3 let. Tedy teprve od 3 let měl svůj zařízený vlastní dětský pokojíček a mně to přišlo akorát. Někteří rodiče preferují dětské postýlky.  Někdo praktikuje kontaktní rodičovství, tak postýlku ani nevyužije nebo spíše později. Rozhodně nepotřebujete kompletně vybavený dětský pokoj pro čerstvě narozené miminko. 

  7. Správné barvy

  Volte neutrální barvy nebo takové, které vám ladí se zbytkem interiéru. Většinu věcí pro miminko volím bílé, béžové nebo světle šedé. Nemám ráda, když to je příliš barevné, protože celou domácnost máme zařízenou do neutrálních barev. Působí to více harmonicky a méně rušivě. 

  8. Dárky

  Nebojte se říct si o konkrétní věci, které pro své děti potřebujete. Příbuzní vám pravděpodobně dárky pořídí, i když jim řeknete, že už vše máte. Vyhnete se tak nepříjemnému pocitu z nechtěných darů. A pokud nechtěné dárky obdržíte, nic se neděje. V KonMari filozofii věříme, že jde hlavně o symboliku obdarování a nadále s dárkem můžete naložit, jak uznáte za vhodné (viz. bod č. 3 přeprodej a charita).

  viceradosti konmari metoda minimalistická výbava

  9. Vyhněte se dogmatusmu

  Se synkem jsme do 1,5 roku nepoužívali kočárek a pouze jsme nosili v šátku. Také jsem používala výhradně látkové plíny. S druhým děťátkem se mi trochu změnily priority a také mě dost bolela záda a tak Aničku od prvního měsíce vesele vozím na procházkách v kočárku – i do lesa. Stejně tak jsem bývala zatvrzelá odpůrkyně dudlíků a synek ho nikdy nepoznal.

  Zjistila jsem však, že všeho s mírou neškodí. Dcerce dávám (od 6. měsíce) dudlík občasně a hodně mi to pomáhá. Jsem teď mnohem více v klidu i díky tomu. Mám jasno v tom, že se rozhodně nebude pohybovat po domě celý den s dudlíkem v puse ve 2 letech. Uvádím tento příklad, protože dříve jsem to viděla dost černobíle, že dudlík je zlo. Teď se otevírám různým možnostem, zkouším a vybírám. Minimalismus je v prvé řadě o uvědomění si vlastních hodnot a priorit, ne o počtu a dogmatismech. A minimalistická výbava pro miminko jakbysmet.

  Buďme laskaví k rodičům, kteří vychovávají jinak než my. Všichni se snaží dělat to nejlepší, co umí pro své děti a vůbec to neznamená, že by někdo kvůli používání – doplňte si to své – dudlíku, nekojení, nenošení apod. nebyl dobrý rodič.

  10. Buďte v klidu

  Rodičovství vám přinese nejen spoustu nových předmětů, ale také spoustu nových zkušeností, emocí a zážitků. (Lásky, radosti, vyčerpání, starosti…)  To nejdůležitější je smířit se s tím, že nic není dokonalé a a stále se učíme. Myslete nejen na potřeby svého děťátka, ale také na sebe. Na dostatek jídla a odpočinku. Na nějakou dobu vaše domácnost pravděpodobně nebude vypadat, jak byste si to představovali, ale ten čas pomine.  Z mé zkušenosti jsou nejnáročnější první měsíce a pak se to jenom zlepšuje. 

  V šestinedělí úklid a organizaci určitě neřešte! Však i královna úklidu Marie Kondo po narození druhé dcerky otevřeně říká, že nezvládala dodržovat pořádek, jak by si představovala. 

  Buďte hlavně v pohodě. S dětmi je to vždy o dokonalosti v nedokonalosti.

  11. Třídění je základ

  Pokud by se vám podařilo si protřídit domácnost dříve, než se vaše miminko narodí, je to obrovské plus. Pozoruji velký rozdíl ve stavu naší domácnosti před KonMari tříděním a po něm. Já jsem s kompletním vytříděním začala, když byly synovi 1,5 roku, takže se dá začít i s menšími dětmi. Nedoporučuji to však s úplně malými miminky, bylo by to příliš vyčerpávající. Počkejte si až bude mít děťátko třeba alespoň rok a vy ho budete moct předat na hlídání a v klidu třídit a věnovat se tomu naplno. 

  Baví mě mít méně věcí. Hledám strategie, jak být co nejefektivnější a zároveň v pohodě, abych měla prostor na něco smysluplného a co mě baví. Třeba psát po nocích články nebo nahrávat videa ?. Protože to mi dodává spoustu energie a díky  tomu jsem mnohem spokojenější a na mateřské se cítím naplněná. 

  Kdybyste s tříděním a organizací vaší domácnosti potřebovali pomoct, ozvěte se. Nabízím aktuálně online konzultace

  S láskou,

  Míša

  minimalistická výbava minimalistická výbava

  Přečtěte si další články nejen o KonMari s dětmi

  Jak jsem začala třídit u nás doma

  Když jsem před několika lety začala třídit svou domácnost, vůbec jsem Marii Kondo a KonMari metodu neznala. Ani jsem netřídila podle kategorií, ale podle toho, co jsem zrovna chtěla. Jak jsem se ke KonMari metodě nakonec dostala?

  „Líšnické Japonsko“ aneb moje cesta k Marii Kondo a její metodě

  Před časem jsem byla pozvaná na rozhovor do našeho místního líšnického zpravodaje, kde mě Dominika Rýparová vyzpovídala o metodě KonMari, o tom, jak jsem se k ní dostala, jaké bylo moje setkání s Marií Kondo nebo jak metodu vnímá můj manžel. Celý rozhovor si můžete přečíst i v tomto článku.

  Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

  Chcete se pustit do třídění podle KonMari s dětmi, ale nevíte si rady? Přečtěte si článek a načerpejte tipy, jak se do toho pustit!

  KonMari třídění a domácnost s dětmi?

  Znáte to, díváte se na Pinterestu nebo Instagramu na krásné fotky interiérů a uklizených dětských pokojíků, sníte o tom, že něco podobného by se vám líbilo i ve vaší domácnosti. Zasníte se… A potom se zvednete, zakopnete o kostky lega, odsunute nějaké poházené...

  Jak na spokojený a klidný vánoční úklid bez stresu?

  Jak vypadá vánoční úklid v KonMari domácnosti? Úplně stejně jako každý jiný úklid v roce. Není potřeba s ním trávit hodiny či dny? Jak?

  Míša Mrázková

  Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Ověřeno spokojenými klientkami, posluchači přednášek nebo jen z rozhovoru se mnou.

  Komentáře

  0 komentářů

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Podobné články

  Jak jsem začala třídit u nás doma

  Jak jsem začala třídit u nás doma

  Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 4 lety započala velké třídění u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve...

  číst více