KonMari třídění a domácnost s dětmi?

Domácnosti s dětmi jsou pro konmari třídění jako dělané. Pohled do pokoje podle konmari metody

Znáte to, díváte se na Pinterestu nebo Instagramu na krásné fotky interiérů a uklizených dětských pokojíků, sníte o tom, že něco podobného by se vám líbilo i ve vaší domácnosti. Zasníte se… A potom se zvednete, zakopnete o kostky lega, odsunute nějaké poházené oblečení a hračky a tím si vytvoříte cestu obývacím pokojem do kuchyně a říkáte si: „No jo, ty to zase měli načančaný na nějaký focení, normálně to tak nemůže vypadat.“

Odpověď je taková, že může i nemůže. Když budu mluvit za naši domácnost, tak po vytřídění celého domu pomocí KonMari metody, tak v podstatě skoro kdykoli k nám může někdo přijít na návštěvu, aniž bychom kvůli tomu museli nějak zásadně uklízet. Abych vrátila pár předmětů na svoje místo, zabere mi to večer, než jdu spát třeba 10 minut. V podstatě moje taktika je taková, že kdykoli doma procházím a vidím předmět, který není na svém místě, tak ho tam navrátím. Takže si s naším malým synem takhle celý den hrajeme ?.

Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid zaručuje pořádek jednou provždy. Možná si v duchu říkáte, no jo, to si ale můžou tak dovolit dělat lidi bez dětí se tím tak dlouho a do hloubky zabývat. Jenže skvělá zpráva je, že pro domácnosti s dětmi je právě KonMari metoda skvělým vysvobozením z chaosu, stresu a neustálého hledání věcí.

Obecně řečeno, když snížíte počet předmětů v domácnosti, tak se automaticky zvýší možnost pořádku. Má to jednoduché pravidlo, potom co dokončíme velké třídění, tak každé věci určíme své místo a tam ji po použití vracíme. Ano, s dětmi to není tak jednoduché, ale i ony se to mohou od útlého věku učit. (My to s 2 a půl letým synem také zkoušíme, často nepříliš úspěšně, ale zkoušíme to… :).

Spark joy check

Marie Kondo, zakladatelka úklidové metody Konmari, napsala svůj první bestseller, když byla ještě single žena žijící ve svém malém bytečku v Tokyu. Vzhledem k množství dotazů a nejasnosti, které vyplynuly z knihy první vznikl ještě druhý díl Žít s radostí. Ten je téměř ilustrovanou encyklopedií a vysvětluje KonMari filozofii do všech detailů. Marie na základě zkušeností s vlastními dětmi vypozorovala, že děti starší 3 let mohou v domácnosti začít praktikovat tzv. Spark joy check – tedy můžeme s nimi třídit jejich věci a pokládat jim otázku, zda jim určitý předmět dělá radost.

S Konmari metodou je učíme se s věcmi vědomě loučit. Můžeme dětem zkusit vysvětlit, že některé děti mají málo nebo vůbec žádné hračky. A kdyby mohly vybrat třeba jen jednu nebo dvě, tak které by darovalo jinému dítěti? Roztříděné a funkční hračky mohou udělat radost známým a kamarádům s mladšími dětmi. Případně je můžete darovat do azylových domů či odvézt na nějakou výměnnou akci typu SWAP.  Existují i výměnné akce zaměřené přímo na hračky a dětské oblečení. Je to skvělý způsob, jak bez utrácení získat dětské oblečení v dobrém stavu. Osobně nejsem příliš zastánce předprodávání dětského oblečení a hraček. Cena, kterou za danou věc získáte je tak nízká, že v porovnání s časem, který naložíte na vyfocení, publikování, odpovídání na dotazy a konečné odeslání mi přijde neúměrný. Čas je mnohem cennější komodita.

Z Instagramu Marie Kondo s dětmi

V domácnosti platí, že méně je více

Obecně si děti více vyhrají, když mají menší počet hraček. Působí to blahodárně a harmonicky na jejich psychiku, když pokoj není chaotickým skladištěm. Zkuste hračky pravidelně protřídit a rozloučit se všemi rozbitými a nefukčními. Já také pravidelně a dost nekompromisně vyhazuji všechny kartičky, obrázky a figurky, které se nám nepodaří nevyfasovat někde u lékařů, v restauraci, za odměnu atd. Můžete také vyzkoušet rotování hraček – co 14 dní nebo alespoň za měsíc zkuste některé hračky schovat a za dalších 14 dní je zase prohoďte. Děti budou mít pocit, že mají úplně nové hračky pokaždé, když vytáhnete ty schované. Syn je vždy nadšený, když to tak udělám!

Co přinese KonMari třídění celé rodině?

S Konmari šetříte spoustu času hledáním věcí, protože získáte velmi dobrý přehled. Nemusíte před každou návštěvou lítat po svém domově a zoufale uklízet.
Děti jsou jako houby a když je v celé domácnosti pořádek, berou tako jako status quo a přenáší se to i do jejich pokojů. Pamatujte ale, že pokud to tak není, nikdy bychom do třídění a uklízení neměli nikoho nutit. Vždy inspirujeme ostatní v rodině svým konáním. Působí to magicky, já vždy když něco protřídím, přidá se manžel v jiné části domu. Navíc jsou také určité fáze v životě, kdy třeba vaše adolescentní dítě chaos potřebuje jako nutnou součást vlastního vývoje, tak to respektujte.

KonMari metoda s dětmi v kostce:

  • S tříděním s dětmi můžeme začít ve 3 letech (Můžeme třídit hračky, knihy, oblečení.) Začínáme s tříděním pozitivně. Dítě můžeme požádat, aby nám ukázalo své např. 3 nejoblíbenější hračky, knížky apod.
  • Děti starší 1 roku učíme vracet věci zpátky na své místo – do jejich domečků.
  • Při uklízení dětem vysvětlujeme, co děláme. Děláme tak hravě a pozitivně, aby to vnímaly jako hru spíš než povinnost.
  • Učíme děti se s respektem loučit s rozbitými a vytříděnými hračkami. (V KonMari stylu hračce, oblečení, knížce před vyhozením či darováním poděkujeme.)
  • Hračky pravidelně rotujeme. (Schováme jich několik a za nějaký čas zase protočíme).

Míša Mrázková

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Ověřeno spokojenými klientkami, posluchači přednášek nebo jen z rozhovoru se mnou.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Jak jsem začala třídit u nás doma

Jak jsem začala třídit u nás doma

Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 4 lety započala velké třídění u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve...

číst více