Vánoce se blíží a vše se ke konci roku tak nějak zrychluje. Všichni se snaží toho do konce roku co nejvíce stihnout a je to všude znát, ve městech to přímo hučí. Teda v přírodě tak úplně ne, když si zajdete na procházku, tak v lese zrovna frmol není ?. V České republice je běžné, že se připravujeme na Vánoce, tedy pečeme cukroví, zdobíme stromky, nakupujeme dárky, potraviny a ve většině domácností se dělá tzv. předvánoční úklid nebo vánoční úklid.

Jak to vypadá v KonMari domácnosti?

A jak to vypadá v domácnosti, kde bylo kompletně dokončené třídění podle KonMari metody? Řeknu vám to upřímně, vypadá to jinak. Když máte dobře vytříděnou, minimalistickou domácnost a v ní pouze předměty, které vám dělají radost, vánoční úklid je stejný jako kdykoli jindy, nemusíte s ním trávit zbytečně mnoho času. Máte jednodušše celoročně de facto uklizeno, tak co se stresovat nějakým vánočním úklidem? Energie vložená do velkého třídění se vám právě v době svátků a to nejen vánočních navždy vyplatí. Je to investice, jejíž dopad je opravdu veliký. Vemte si, že kdykoli může k vám domů přijít návštěva a vy nemusíte nijak speciálně uklízet. Není to skvělé?

Vánoční úklid je stejný jako každý jiný úklid během roku. Nemusíte s ním trávit hodiny či dny.

Co se týče dárků, tak díky KonMari metodě se lidem často hodně změní spotřebitelské vnímání. Já osobně si dávám vcelku pozor, co do našeho domova vpustím. Snažím se nakupovat promyšleně a vědomě. Záleží mi odkud zboží pochází a dávám přednost kvalitě před kvantitou a nízkou cenou. S většinou rodiny a přátel jsme se stejně jako minulý rok domluvili, že si nebudeme dávat dárky. Případně pouze symbolické drobnosti a la jedna kniha nebo svíčka. Naštěstí se na tomto shodneme, tedy není třeba zběsile nakupovat dárky a plýtvat balicím papírem.

konmari vanoce minimalismus viceradosti

Uvědomme si, že každý dárek je vlastně závazkem pro obdarovaného, který dárek přijímá. Osvoboďme druhé a dovolme jim v případě, že jim dárek nesedne, ho dále darovat někomu, komu radost udělá. Můžete to tak udělat přímo, že k dárku přiložíte přání, že s ním obdarovaná/ý může zcela svobodně nakládat a podarovat někoho dále. Věřte mi, tím se mnohým lidem uleví.

Dokonalá večeře, několik druhů cukroví…

Stručně řečeno, nebylo by lepší si hodit nohy nahoru, ozdobit v pohodě stromeček (pokud ho máte) a užívat si příjemného času s lidmi, které máte rádi než se stresovat vánočním úklidem? Připadá mi, že řada lidí je posedlá právě v době vánočních svátků jakousi honbou za dokonalostí, dokonalost atmosféry, dokonalost večeře, dokonalost dárků, dokonalost 10 druhů cukroví a zapomíná se na to, jak se přitom cítíme a co to všechno obnáší. Pokud však tohle všechno zvládáte připravit bez stresu a dělá vám to radost, tak je to v pořádku. 

Vánoce si užijte!

Ale pokud to tak není a děláte to třeba kvůli někomu z rodiny, položte si otázku – kdo to potřebuje? Pro koho vánoční úklid děláte? Protože se často snažíme dělat vše například pro děti, aby měly hezké vzpomínky. Myslíte si, že nepoznají, když je jejich maminka uhnaná, ve stresu z vytváření dokonalé vánoční atmosféry? Místo, aby měla čas si s nimi hrát, podívat se společně na pohádky, zajít někam ven, užít si přítomný okamžik společně, smát se, radovat a byla v pohodě? Děti jsou velmi vnímavé a někdy něco děláme jen ze zvyku, protože máme pocit, že se takové věci prostě dělat musí.

Vzpomíná se na společné zážitky, ne na množství dárků pod stromečkem.

Je dobré se právě v době vánočních svátků také zastavit, najít čas pro sebe a položit si důležité otázky: Přináší mi (můj život, konkrétní aktivity apod.)  radost? Cítím se dobře? Pokud ne, tak doporučuji si před koncem roku zapracovat na vizi ideálního života, ve které se naladíte na to, co byste rádi přivítali do svého života. Čím konkrétněji, tím lépe. Můžete být při tom kreativní, zapojit celou rodinu a vytvořit si koláže a obrázky. Pokud by součástí toho po čem toužíte byl celkový úklid domácnosti podle KonMari metody, ráda vám pomohu, stačí se ozvat ?.

Ač by to mohlo vypadat, že se na vánoční svátky vůbec netěším, nemohu se dočkat. Jsem vánoční dítě, narodila jsem se o chlup skoro na Štědrý den a moc se těším, až to vše s rodinou oslavíme, pustíme si pohádky, budeme společně tvořit a mlsat. Přeji všem krásné svátky.

Přečtěte si další články nejen o KonMari

„Líšnické Japonsko“ aneb moje cesta k Marii Kondo a její metodě

Před časem jsem byla pozvaná na rozhovor do našeho místního líšnického zpravodaje, kde mě Dominika Rýparová vyzpovídala o metodě KonMari, o tom, jak jsem se k ní dostala, jaké bylo moje setkání s Marií Kondo nebo jak metodu vnímá můj manžel. Celý rozhovor si můžete přečíst i v tomto článku.

Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

Chcete se pustit do třídění podle KonMari s dětmi, ale nevíte si rady? Přečtěte si článek a načerpejte tipy, jak se do toho pustit!

11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Co všechno pořídit pro miminko, aby mělo, co potřebuje, ale vy jste nemuseli nakupovat stovky věcí? Přináším vám 11 tipů, jak na minimalistickou výbavu pro mimin, která vám nezruinuje domov ani peněženku.

Video: KonMari metoda™ v kostce. Velký úklid s Marií Kondo

V tomto videu nabízím kompletní návod jak na velký úklid podle Marie Kondo. Četli jste knihu Zázračný úklid jednou provždy? Viděli jste seriál Velký úklid s Marií Kondo na Netflixu? Chcete se pustit do velkého úklidu? A potřebovali byste stručný návod jak vlastně na...

Video: Jak skládat oblečení podle Marie Kondo

Často jsem dostávala dotazy, jak skládat oblečení podle KonMari. Tak jsem o tom natočila své první video. Chystám se tvořit další videa, tak uvidíme, co se mi na mateřské s dvěma malými dětmi ještě podaří V tomto videu předvedu, jak si složit tričko s krátkým rukávem...