Karanténa, tedy čas nařízený ke strávení doma se dotýká nás všech a to nejen v naší zemi, ale po celé planetě. Je to těžké období pro všechny z nás. V našem domově aktuálně trávíme více času než jsme běžně zvyklí. Můžeme to vnímat jako nařízení a otravu anebo z toho vytvořit příležitost ke změně.
Máme zde neskutečnou šanci se zastavit, zvnitřnit a zamyslet se nad tím, co nám v našem životě vyhovuje a co bychom raději změnili. Řada mých přátel často říká, že by se rádi pustili do třídění a fakt by to potřebovali, ale nemají na to čas. Tak pro nezačít zrovna teď, když máme zvnějšku nařízení trávit doma více času. Kromě úklidu domácnosti se můžeme zaměřit i na svůj osobní rozvoj.
Než se do toho pustíte, zastavte se.
Doporučuji se před začátkem bezhlavého úklidu zastavit a položit si několik otázek:
- Rozhlédněte se kolem sebe, líbí se vám váš domov?
- Jste obklopeni předměty, které vám dělají radost?
- Cítíte se doma příjemně?
- Proudí ve vašem domově energie?
Pracujte s vizí

Je vaší vizí osobní rozvoj, úklid domácnosti podle konmari metody, změna životního stylu? Obecně řečeno ujasnit si, kam jdeme a co je vaším cílem vám jen pomůže nesejít z cesty. Kdybyste se cítili přetíženi, můžete se zase naladit na vizi a připomenout si, proč jste se do toho vůbec pustili.
Postupujte kategorii po kategorii.
Dle KonMari metody doporučujeme toto pořadí:
- Oblečení
- Knihy
- Papíry
- Komono (tedy vše co nebylo jmenováno v předchozích – kuchyňské předměty, koupelnové apod.)
- Sentimentální předměty
Neodkládejte to a začněte

Stanovte si rozumné cíle. Pokud máte šatník, ve kterém je více jak 500 kusů, tak to nejspíše za jedno odpoledne nestihnete. Můžete si práci rozfázovat. Začít například se svršky a další den udělat spodky. Vyhnete se tak frustraci, že je to nekonečné a nikdy nemáte šanci to dodělat.Počítejte s tím, že vytřídit všechny vyjmenované kategorie zabere nějaký čas, nestane se to zázračně za jeden víkend.
Je to jednoduché!
Jak to všechno udělat, aby to fungovalo a třídení odsípalo? Jednoduše vezmete všechny předměty stejné kategorie z celé domácnosti. Tedy třeba všechny svršky (trička, tílka, bundy, kabáty apod.) odnesete je na jedno místo. Uděláte z nich hromádku. A potom budete brát jednu věc po druhé do rukou a pokládat si otázku, zda se vám daná věc líbí.

- Ano, ponechám si.
- Ne, rozloučíme se.
- Možná. Nejsem si jistý/á.
Užitečné tipy:

Předměty, se kterými se rozloučíte, doporučuji rovnou dávat do tmavých pytlů a už se tím nadále neprobírat.
Nebojte se být nekompromisní. Většina věcí, které máme pocit, že se jednou budou hodit, se málokdy využijí. Jsou to žrouti místa a lapače prachu. Zbavte se jich. Uleví se vám i vašemu domovu!
Nenechte další členy rodiny, aby se ve vašich vytříděných věcech na vyhození přehrabovali a začali vás např. přesvědčovat, ať si něco ponecháte. Zkuste pytle co nejdříve odnést do auta, garáže, sklepa a jakmile bude první příležitost vyhoďte je nebo darujte. Hlavně si je nenechávejte doma na očích!
Hledejte cesty i pro svůj osobní rozvoj
Třídí celá rodina

Úklid jako inspirace pro celou rodinu
Pokud máte pocit, že vy konkrétně teda máte uklizeno a protříděno, ale je u vás doma nepořádek kvůli partnerovi, manželovi či dětem, otočte prst zase zpátky k sobě. Jděte pozitivním příkladem. Když se do třídění pustíte, často se další členové rodiny inspirují. Není třeba nikoho do ničeho nutit. Mám vyzkoušené, že kdykoli vytřídím a přerovnám třeba jen jednu skříňku, manžel zpravidla se pustí v ten samý den nebo následující do nějakých vlastnich věcí. Funguje to, je to magické!

Závěrem bych ráda připomněla, že z hlediska KonMari filozofie je velmi důležité zaměřovat se na radost a na věci, které se vám líbí a máte rádi. Zkuste začínat třídění vybráním těch nejoblíbenejších kousků. Dodá vám to spoustu energie a navíc tak můžete nastartovat cestu pro svůj osobní rozvoj.. Až poté přejděte k těm na vyhození.
Vytvořte si ze svého domova expozici vás a všeho co milujete. Náš domov by neměl být ani muzeem vzpomínek, nevhodných dárků, ani skladištěm co by kdyby.
0 komentářů