V létě minulého roku jsem měla velmi silný pocit, že proto abych konečně začala realizovat svoje nápady a aby mé projekty nezůstávaly jen v mé hlavě, že musím zásadně očistit náš domov a rozloučit se spoustou předmětů. Realizovala jsem úklid domova podle metody KonMari.

Celý proces začal tím, že jsem navštívila jeden z pražských SWAPů. Tedy tzv. výměnných akcí, které mě naprosto nadchly. Přijela jsem tam s první vlnou vytříděných věcí a měla jsem neskutečně dobrý pocit z toho, že se mé věci nevyhazují, ale použije je někdo jiný, kdo z nich může mít radost. Tento SWAP byl specifický tím, že trval celý týden a já jsem si nemohla pomoct a jela jsem tam s naloženým autem celkově pětkrát. 

Úklid domova byl jako loupání cibule. Jakmile jsem odstranila jednu vrstvu, objevila jsem další.

Úklid domova bych přirovnala k loupání cibule. Jakmile jsem odstranila jednu vrstvu, hned další den jsem viděla, co by se ještě dalo dál odnést a tak to pokračovalo. Díky tomuto swapu jsem se také seznámila s metodou Marie Kondo.

viceradosti konmari zacatek

Tedy všimla jsem si tam instalovaného šatníku a tím se zaselo semínko zvědavosti. Pořídila jsem si audioknihu Zázračný úklid, pořádek jednou provždy. Bylo mi velmi rychle jasné, že celý proces úklidu bytu má mnohem hlubší rozměr, který jsem sama vždy cítila. Rady Marie Kondo se pro mě staly zdrojem velké inspirace. Po každém dalším vytřídění jedné kategorie našeho domu jsem i přes množství vynaloženého úsilí, vždy zažívala příval energie. 

Nejzábavnější mi na mém velkém třídícím týdnu přijde, že jsem měla silný pocit, že se musím rozloučit s velkou spoustou věcí. Jinak se nebudu moct začít realizovat. A během toho procesu, který mě doslovala nakopával energií a dobrou náladou jsem pochopila, že to je přesně ta činnost, která mě neskutečně baví a přináší radost. Byl to takový ten aha moment, když něco hledáte a najednou zjistíte překvapeně během procesu hledání, že už jste to našli!

KonMari konzultantka

Rozhodla jsem se, že chci náš dům očistit ještě mnohem více do hloubky a díky aplikaci KonMari metody® se do budoucna stát konzultantkou a průvodkyní druhým lidem, aby i oni mohli zažívat ten očistný pocit. Radost díky osvobození se od věcí, které nás zatěžují. Radost z dobře uspořádaného domova, který s vámi spolupracuje a není chaotickým skladištěm, kde neustále něco hledáte. Aby se úklid bytu či domácnosti stal osvobozujícím pocitem radosti a štěstí.

Má zkušenost v kostce:

V naší domácnosti jsem KonMari metodu aplikovala několikrát.

  • V první fázi, kdy jsem se jí pouze inspirovala.
  • Ve druhé fázi jsem třídila už správným postupem kategorii po kategorii, ale byla příliš zaměřená na vyhazování.
  • Ve třetí fázi jsem se naučila rozlišovat, co mi opravdu dělá radost a mohu upřímně říci, že teprve tehdy začala být metoda úklidu bytu opravdu účinná.

Začni, kde jsi!

A zde jsou tipy pro Vás, jak postupovat podle KonMari metody:

  1. Třiďte v přesném pořadí kategorii po kategorii: Oblečení, Knihy, Papíry, Komono, Sentimentální předměty.
  2. Nikdy nezačínejte s další kategorií, pokud jste nedokončili tu předchozí.
  3. Zaměřujte se na to, co vám dělá radost, ne na to, co vyhodit.
  4. Přesným uspořádáním a uložením věcí se zabývejte úplně nakonec, když dokončíte všechny kategorie. Teprve poté máte úplný přehled o úložných prostorech ve vašem domově a můžete najít každému předmětu jeho správné místo. Až pak je úklid bytu podle Marie Kondo úplný.

Hodně zdaru a kdybyste přitom potřebovali podporu a pomocnou ruku, ať už jde o úklid bytu nebo pouze šatníku, kontaktujte mě.

Přečtěte si další články nejen o KonMari

„Líšnické Japonsko“ aneb moje cesta k Marii Kondo a její metodě

Před časem jsem byla pozvaná na rozhovor do našeho místního líšnického zpravodaje, kde mě Dominika Rýparová vyzpovídala o metodě KonMari, o tom, jak jsem se k ní dostala, jaké bylo moje setkání s Marií Kondo nebo jak metodu vnímá můj manžel. Celý rozhovor si můžete přečíst i v tomto článku.

Třídění podle KonMari s dětmi v zádech? Jde to!

Chcete se pustit do třídění podle KonMari s dětmi, ale nevíte si rady? Přečtěte si článek a načerpejte tipy, jak se do toho pustit!

11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Co všechno pořídit pro miminko, aby mělo, co potřebuje, ale vy jste nemuseli nakupovat stovky věcí? Přináším vám 11 tipů, jak na minimalistickou výbavu pro mimin, která vám nezruinuje domov ani peněženku.

Video: KonMari metoda™ v kostce. Velký úklid s Marií Kondo

V tomto videu nabízím kompletní návod jak na velký úklid podle Marie Kondo. Četli jste knihu Zázračný úklid jednou provždy? Viděli jste seriál Velký úklid s Marií Kondo na Netflixu? Chcete se pustit do velkého úklidu? A potřebovali byste stručný návod jak vlastně na...

Video: Jak skládat oblečení podle Marie Kondo

Často jsem dostávala dotazy, jak skládat oblečení podle KonMari. Tak jsem o tom natočila své první video. Chystám se tvořit další videa, tak uvidíme, co se mi na mateřské s dvěma malými dětmi ještě podaří V tomto videu předvedu, jak si složit tričko s krátkým rukávem...