Jak jsem začala třídit u nás doma

Certifikát konmari konzultantky Michaely Mrázkové

Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 4 lety započala velké třídění u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve věcech na pravidelné bázi a zbavit se nepotřebného. Vždy jsem milovala ten pocit, když něco propustíte a zažíváte pak ten pocit lehkosti.

Taky mě vždy fascinovalo využití starých věcí – těch, které už máme nebo mají nějakou historii. Moje babička Božena žila na statku, byla nejstarší z 6 sourozenců a měla v sobě přirozenou šetrnost, která mě od malička uchvacovala. Tuhle ušila hadříky na úklid ze starého oblečení, pokaždé něčemu vdechla druhý život nějakým jiným využitím a to mě fascinovalo. Byla švadlena a já jsem se dodnes úplně nenaučila šít. Ale tato schopnost využít nějak kreativně, co již mám nebo věci z druhé ruky, mi zůstala. Třeba aktuálně jen v tom, že občas křídovými barvami natřu doma nějaký nábytek nebo ráda nakupuji oblečení z druhé ruky nebo něco objevím na výměnných akcích typu SWAP.

„Takhle už dál nechci žít, chci udělat něco se stavem našich věcí.“

Ale zpátky k třídění a optimalizování počtu věcí. Můj pocit potřeby změny v domácnost vycházel z odhodlání, ale také z rozhodnutí. Rozhodnutí bylo jednoznačné. „Takhle už dál nechci žít, chci udělat něco se stavem našich věcí.“ A síla odhodlání a našeho rozhodnutí je to nejdůležitější.

A jak jsem postupovala? Ne, nepostupovala jsem vůbec podle nějakých kategorií předmětů, ani po celých místnostech. Vybírala jsem si takové části našeho domu, které mě táhly a připadaly mi zvládnutelné. Jednou to byla skříňka v obýváku, moje oblečení, jindy technická místnost a jindy harampádí kolem domu na zahradě. Cíl jsem měla jasný. Potřeba byla bytostná, takže jsem byla nezastavitelná. Jediné co jsem potřebovala, byla pomoc s hlídáním.

Zkuste to sami!

Třídící mapa podle konmari metody. Zdarma vám jí pošleme na e-mail

Chcete se vrhnout do třídění a organizace podle Marie Kondo, ale nevíte, kde začít? Stáhněte si zdarma Třídicí mapu všech kategorií podle KonMari zdarma!

Moje nasazení nešlo úplně dohromady s tím, aby se kolem mě motal synek, který zrovna začal chodit. Pokud máte malé děti i Vy, doporučuji Vám zařídit si hlídání. A jak jsem tedy postupovala? Třídila jsem velmi intenzivně a nárazově vždy 3-4 hodiny času. Doporučuji si třídění naplánovat dopředu a vymezte si na něj čas. Z praxe se mi velmi osvědčilo třídit např. v pátek, pokračovat v sobotu a v neděli si odpočinout. Pokud nemáte klasický pracovní týden, zvolte si den, kdy si na třídění můžete v klidu dát dva dny a pak volno, než půjdete zase do práce.

Ráda bych dodala, že v mém případě mi ale nešlo pouze o změnu u nás doma, ale potřebovala jsem zejména si vyčistit svůj vnitřní prostor. A pochopit, co bych dále chtěla v životě dělat. Věděla jsem, že chci pracovat s lidmi, ale byla jsem nerozhodná. Možností jak pracovat bylo v té době pro mě otevřených více, od výživového poradenství po cvičitelku jógy. Jediné, čím jsem si byla jistá bylo, že se po letech na mateřské nechci vracet do své původní práce v IT firmě a dojíždět do kanceláře.

Čerpáte rádi informace z videí? Podívejte se, co je vlastně KonMari metoda.

A jak jsem se loučila s věcmi? Věcí jsem se zbavovala s neskutečnou vervou. Jednoduše jsem brala každou věc do rukou a co se nám nehodilo, nebylo nějak potřebné jsem nekompromisně odeslala pryč. Mám asi tu výhodu, že jsem nikdy neměla problém se věcí zbavovat. Nemám k nim nijak velkou připoutanost. Když jsem odvezla několikáté plně naložené auto věcmi pryč (pendlovala jsem mezi charitou, swapem a sběrným dvorem), najednou se objevila velmi jasně odpověď, kudy dál kráčet:

„Tohle celé mě natolik baví a proces zbavování se věcí mi připadá tak fascinující, že chci pomáhat druhým lidem, aby i oni toho byli schopni!“

V té době v Praze probíhal týdenní SWAP Prague a já jsem tam na místě objevila v programu název KonMari a začala si číst knihy Marie Kondo. Takové akce vám za sebe velmi doporučuji, můžete totiž přinést různé druhy věcí a tak se vám podaří vaší domácnost jednorázově a efektivně odlehčit. A co se u mě dělo dál? Když jsem zjistila, že existuje možnost se certifikovat a získat v tomto oboru další vzdělání, rozhodla jsem se do toho jít a stát se konzultantkou. A teprve v další fázi jsem na naši domácnost začala aplikovat japonskou metodu zvanou KonMari. Poté jsem odjela do Londýna na seminář s Marií Kondo a postupně se stala jednou z prvních certifikovaných konzultantek v ČR.

Z prvotní fascinace až lehkým teoretickým dogmatismem, jsem postupně za několik let praxe přestala být striktní v aplikaci této japonské metody nejen u nás v domácnosti, ale i s klienty. V podstatě se v tuto chvíli jedná o jednu z možností, se kterými pracuji.

Pokud i vy cítíte, že byste se do toho rádi pustili, ale nevíte, kde začít, můžeme se do toho pustit společně. I pokud se necházíte na druhé půlce zeměkoule nebo ČR, nabízím online konzultace. Opakovaně jsem vlastně překvapená, jak dobře fungují. 

Konzultace na dálku

90 minut

Konzultace, kterou spolu zvládneme i z opačných konců zeměkoule.

Před konzultací získáte dokumenty, které mně i Vám pomohou se na ni připravit tak, abychom se během videohovoru mohli zaměřit na proces.

Odhalíme, na čem potřebujete nejvíce zapracovat, s čím byste ode mě rádi pomohli a zjistíte, jak se do všeho pustit a vše dokončit.

Počátek proměny Vašeho domova za pomoci vědomé práce s věcmi.

Vytvoříme plán na míru pro Vás a Vaši domácnost.

Pojďme do hloubky

3,5 hodiny

Balíček online konzultací pro ty, kterým 90 minut nestačí. Počátek proměny Vašeho domova.

Ideální volba, pokud se do třídění chcete vrhnout více do hloubky a mít mou podporu během celého procesu. Vytvoříme pro Vás a Vaši domácnost plán na míru. Budeme pracovat s vizí ideálního domova, rituálem a očistou.

Před první konzultací získáte dokumenty, ke kterým se budeme společně vracet během celého procesu třídění a organizace Vašeho domova.

Vytvoříme plán na míru pro Vás a Vaši domácnost.

Vy mi vyplníte materiály a pošlete fotky. Před první konzultací se na vše naladím a začnu vytvářet plán. Po společné konzultaci Vám pak předám instrukce přímo pro Váš domov. Doprovázím Vás nadále na dálku a vy pracujete bez toho, aniž byste mě museli mít u sebe doma. Pokud o takovou konzultaci máte zájem, klikněte na tlačítko a vyplňte formulář, ať se do toho můžeme společně vrhnout co nejdříve.

Přečtěte si další články nejen o KonMari

Zázračný úklid navždy? Jeden z mnoha mýtů o KonMari!

Viděli jste seriál na Netflixu Velký úklid s Marií Kondo? Četli jste knihu Zázračný úklid? Domníváte se, že KonMari metoda se rovná minimalismu?

Základy KonMari 2: Jak na ideální domov?

Jak vypadá Váš ideální domov? Co všechno v něm je? A jak takový ideální domov vytvořit? Přečtěte si další článek ze série základů KonMari a vytvořte si ideální domov podle vašich snů a představ společně se mnou.

11 tipů na minimalistickou výbavu pro miminko

Co všechno pořídit pro miminko, aby mělo, co potřebuje, ale vy jste nemuseli nakupovat stovky věcí? Přináším vám 11 tipů, jak na minimalistickou výbavu pro mimin, která vám nezruinuje domov ani peněženku.

Základy KonMari metody 1: Jak na úklid podle Marie Kondo?

KonMari metoda může být na začátku velmi složitá. A protože jde o výstup z komfortní zónyže nás vykolejit a nakonec nic nezměníme. To by ovšem byla velká škoda, protože KonMari nám může pomoci na cestě za spokojenější domácností i životem. Prostě méně věcí, více radosti!

„Líšnické Japonsko“ aneb moje cesta k Marii Kondo a její metodě

Před časem jsem byla pozvaná na rozhovor do našeho místního líšnického zpravodaje, kde mě Dominika Rýparová vyzpovídala o metodě KonMari, o tom, jak jsem se k ní dostala, jaké bylo moje setkání s Marií Kondo nebo jak metodu vnímá můj manžel. Celý rozhovor si můžete přečíst i v tomto článku.

Míša Mrázková

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Ověřeno spokojenými klientkami, posluchači přednášek nebo jen z rozhovoru se mnou.

Podobné články